Rozhovor s autory architektonického návrhu českého pavilonu EXPO 2015 ze studia CHYBIK+KRISTOF AA
CHYBIK+KRISTOF Associated Architects je mezinárodní ateliér se sídlem v Brně, založený roku 2010. Působí v oblasti architektury, urbanismu a krajinářské tvorby. Hlavními členy sdružení jsou architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof. Projekty ateliéru jsou uveřejňovány v domácích i světových architektonických publikacích a k vidění jsou také na výstavách. Kancelář získala radu ocenění ve veřejných i vyzvaných architektonických soutěžích.
Jak jste se k modulární architektuře dostali?
MK: Prostřednictvím studentské soutěže „Modulární architektura“, kterou pravidelně vypisuje výrobce modulů KOMA. První ročník jsme vyhráli, a zřejmě proto nás kontaktovalo vedení firmy. Po dokončení studií na brněnské technice jsme spojili své znalosti s chutí firmy KOMA vystavět víceúčelovou budovu, která je kombinací jídelny a zázemím pro zaměstnance. A to byl první významný společný modulární počin.
Čím je tento projekt zajímavý?
OCH: Samotný dům je založen na konceptu oddělení místa pro jídlo a odpočinek (jídelna ve druhém podlaží) od přízemí, kde se pracuje. Po formální stránce je budova ukázkou potenciálu modulového konstrukčního systému.
Mluvíte o potenciálu modulového konstrukčního systému. V čem vidíte budoucnost modulární architektury?
MK: Myslíme si, že jde o mimořádně dynamický segment stavebnictví a svůj vrchol má ještě před sebou.
Za současný vrchol modulární architektury lze zřejmě považovat návrh českého pavilonu EXPO 2015. Jak vnímají tento projekt mladí architekti z Brna?
OCH: Jsme nadšeni z příležitosti národní pavilon pro milánské Expo navrhovat. Logicky jsme zvolili modulární konstrukční systém, který představuje nejjednodušší způsob výstavby dočasné architektury pavilonu s možností opětovného rozebrání a výstavby na jiném místě. Přesně to chceme ukázat světu. Jde o velice dobře udržitelné řešení ve smyslu efektivního využití vynaložené investice – na rozdíl od posledního Expa v Šanghaji, kde většina tehdy nablýskaných pavilonu leží dnes za plotem bez jakéhokoliv využití.
Jak jste spokojeni s procesem výstavby?
MK: Překvapila nás především jeho rychlost a koordinovanost. Je až neuvěřitelné, za jak krátkou dobu je možné dum vyrobit, zabalit, přivézt a poskládat. Díky tomu jsme byli na staveništi Expa první země s viditelně dokončenou hrubou stavbou. Nyní se ladí detaily a pavilon se připravuje na zimu a práce v interiérech.
Co pro vás samotný projekt pavilonu EXPO znamená?
MK: Expo je olympiáda vědy, techniky, architektury a designu. Od počátku je to pro nás výzva srovnatelná s kvalifikací atletu na Hry. Zároveň jde o naši první stavbu v zahraničí – a doufáme, že ne poslední.
Těšíte se, až si pavilon podle vašeho návrhu projdete při slavnostním otevření?
OCH: Již během kontrolních dnů na staveništi si užíváme prostor, který jsme vytvořili. Jsme nadšeni ze světla, které dopadá do výstavního prostoru skrze střešní světlíky, z elegance lehké ocelové konstrukce, z velkorysosti centrálního prostoru se schodištěm. Když navrhujete dům, existuje mnoho způsobů, jak navržené řešení ověřovat. A i když se jich snažíme využívat co nejvíce (modely, 3D vizualizace, referenční příklady), realita je vždy daleko uhrančivější. Nejvíce se těšíme, až se při zahajovacím ceremoniálu pavilon rozzáří a zaplní lidmi.